Korzyści z praktyki mindfulness dla dzieci

W dzisiejszym świetle coraz większego natężenia bodźców, dzieci również doświadczają wyzwań związanych ze stresem, lękiem i rozproszeniem koncentracji. W istniejącym kontekście praktyka mindfulness staje się coraz bardziej istotna, oferując dzieciom narzędzia do lepszego radzenia sobie z trudnościami i budowania wewnętrznej równowagi. W artykule poznasz główne korzyści z praktyki uważności dla najmłodszych.

Mindfulness – co to jest?

Mindfulness, czyli praktyka skupiania uwagi na “tu i teraz” dostarcza dzieciom wielu korzyści. Zwłaszcza w przebodźcowanej współczesności, takie zatrzymanie się i pochylenie nad teraźniejszością może przynieść dzieciom wiele zalet: pomaga rozwijać umiejętności emocjonalne, spostrzegawczość, a także stworzyć i utrzymać wewnętrzną harmonię.

Mindfulness to sposób na utrzymanie równowagi psychicznej, rozpropagowany w końcówce XX wieku przez amerykańskiego naukowca Jona Kabat-Zinna. Opublikował on program MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction), który wykorzystywał techniki uważności w celu zmniejszenia stresu i poprawy jakości życia.

Z każdym miesiącem pojawia się coraz więcej badań naukowych potwierdzających pozytywny wpływ praktyki uważności na organizm człowieka. 

Czytaj artykuł dalej, aby poznać korzyści tej praktyki dla Twojego dziecka.

Mindfulness – korzyści dla dzieci

Mindfulness to sztuka przyglądania się własnemu oddechowi, odczuciach w ciele oraz otaczającej nas w danym momencie rzeczywistości.

Ćwiczenia mindfulness uczą dzieci skupienia uwagi i koncentracji. Na jej podstawie najmłodsi wprawiają się w obserwacji własnych myśli oraz nazywania i opisywania emocji. Przekłada się to na poprawę umiejętności koncentracji także w życiu codziennym – podczas zadań szkolnych i nauki w domu.

Mindfulness uczy radzenia sobie z trudnymi emocjami. Uczucia takie jak gniew, wstyd lub strach są analizowane, a poprzez ich świadomą obserwację, dzieci zyskują zdolność rozpoznawania i kontrolowania swojego zachowania. 

Dzięki praktyce uważności, dzieciom łatwiej jest zredukować stres. Mindfulness daje narzędzia do radzenia sobie z niepokojem i lękiem, które mogą spotkać je w różnych sytuacjach życiowych. Dzieci uczą się zatrzymywać w obecnej chwili i zwracać uwagę na swoje ciało i oddech, co pomaga im uspokoić się. To właśnie oddech jest jednym z najsilniejszych narzędzi codziennej praktyki mindfulness.
Mindfulness uczy odczuwania wdzięczności. Dzięki nabytej umiejętności skupienia, dzieci mają okazję zwrócić uwagę na drobne rzeczy, które przytrafiają się w ich życiu, takie jak na przykład piękno natury, przytulenie przez rodzica, małe podarunki i inne dotychczas przyjmowane za pewnik elementy życia. Dzieci uczą się być bardziej obecne w chwili obecnej i cieszyć się życiem, co przekłada się na zwiększenie ogólnej satysfakcji i radości.

Mindfulness dla dzieci – podsumowanie

Mamy nadzieję, że udało nam się przedstawić najważniejsze korzyści płynące z praktyki uważności dla dzieci. To sposób na poprawę ich komfortu życia i sprawienie, że każdy dzień doświadczą świadomie.

Aby poznać proste ćwiczenia, umożliwiające wprowadzenie tej filozofii do codziennego życia, obserwuj naszego bloga. Już w przyszłym tygodniu podzielimy się łatwymi sposobami na naukę mindfulness na świeżym powietrzu, na przykład podczas wizyty w naszej farmie dyń w Warszawie!