Ćwiczenia mindfulness dla dzieci na Farmie Wuja Toma – Dyniolandii

Zakładamy, że wiesz, już co to jest midfulness dla dzieci. W dzisiejszym artykule przybliżymy Ci sposoby na trening uważności Twojego dziecka na świeżym powietrzu, korzystając z atrakcji dostępnych na farmie dyń.

Mindfulness, czyli praktyka uważności na świeżym powietrzu

Mamy nadzieję, że znasz już korzyści mindufulness dla dzieci. W dzisiejszym artykule mamy dla Ciebie gotowe ćwiczenia, dzięki którym Twoje dziecko rozpocznie trening uważności. W skrócie: pozwoli mu to doceniać drobne rzeczy, które zdarza nam się na co dzień mijać.

Trening uważności pomoże mu zachwycić się przyrodą, poznać swoje uczucia i rozwinąć empatię. To co, gotowi do zabawy?

Medytacja na start zabawy

Ćwiczenie wykonajcie tuż po wejściu. Poproś dziecko, aby spokojnie usiadło i zamknęło oczy. Zapytaj, jakie emocje czuje przed zabawą. Celebruj z nim tę spokojną ekscytację, aby chłonęło z tej chwili jak najwięcej radości. Zwracajcie uwagę na dźwięki i zapachy unoszące się na Farmie.

Łąka kwietna

Podczas spaceru po Dyniolandii – Farmie Wuja Toma, poproś dziecko, aby pochyliło się nad kwiatami. Niech zwróci uwagę na ich kolor, różnorodny kształt i zapachy roślin. Może ich też delikatnie dotknąć, a następnie opisać wrażenie, jakie to w nim wywołało. 

Ćwiczenie to pomaga być obecnym i docenić piękno natury.

Dotyk wiatru

Zachęć dziecko, aby z zamkniętymi oczami i wyciągniętymi do przodu rękoma, opisało uczucia, jakie wywołuje w nich dotyk wiatru. Delikatne muskanie, chłód czy wręcz afrykańskie ciepło – co czuje Twoje dziecko? To ćwiczenie pomoże w nauce zauważania subtelnych doznań.

Mindfulness przy ognisku

Wiele odwiedzających farmę dyń w Warszawie, swój dzień lubi kończyć przy ognisku. To kolejna okazja do ćwiczeń uważności. 

Już samo przebywanie przy ognisku nastraja nostalgicznie. Korzystając z możliwości rozpalenia ogniska w specjalnie wydzielonej strefie, poproś dziecko o uważne słuchanie odgłosów żywiołu. Niech pozwoli, aby dźwięki ogniska: trzaskanie, syczenie i szum, wypełniły go w całości. 

Podobne ćwiczenie możesz wykonać z pociechą na zmysł wzroku. Zwróc uwagę dziecka, aby obserwowało tańczące płomienie i próbowało nadążyć za zmianą ich kształtu.

Mindfulness w minizoo

Obserwacja zachowań zwierząt w naszym mini-zoo również jest formą ćwiczeń uważności. Ich ruchy, spojrzenia i interakcje z otoczeniem są niezwykle ciekawe, jeśli tylko dostatecznie skupimy się na odczytywaniu towarzyszących im intencji.

Dla młodszych dzieci dobrą praktyką będzie mindfulness poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzęciem – głaskanie puchatych królików lub spacer z alpakami na Farmie Wuja Toma – Dyniolandii.

Mindfulness na ścieżce sensorycznej

Edukacja sensoryczna dzieci jest ściśle powiązana z praktyką uważności. Opiera się na odczuwaniu i opisywaniu uczuć towarzyszących w danym momencie. 

Nasza ścieżka sensoryczna składa się z części, które w różny sposób oddziaływują na receptory dotyku dzieci. Wystarczy, że poprosisz dziecko, aby w trakcie zabawy skupiało się na odczuciach i w ten sposób połączysz edukację sensoryczną z mindfulnessem.

Wizyta na farmie dyń w Warszawie

Jesteśmy pewni, że podczas wizyty w Dyniolandii – Farmie Wuja Toma, znajdziesz własne sposoby na praktykę uważności z Twoim dzieckiem.

Oprócz wymienionych wcześniej atrakcji, na Twoją rodzinę będzie czekał rozbudowany plac zabaw, wielka trampolina, słomiany tor wyścigowy, a także rozbudowana strefa gastronomiczna i zaplecze sanitarne z ułatwieniami dla odwiedzających z małymi dziećmi.