5 naprawdę oryginalnych zabaw na świeżym powietrzu dla Ciebie i Twojego dziecka

Farmę Wuja Toma – Dyniolandię Twoje dziecko może odkrywać samodzielnie lub poznając inne osoby w jego wieku. Ale kto powiedział, że nie moglibyście spędzić tego czasu wspólnie na naprawdę oryginalnych zabawach? Oto 5 ćwiczeń na świeżym powietrzu z dzieckiem, o których mogłeś wcześniej nie słyszeć.

Zabawy na świeżym powietrzu z dzieckiem

Chyba każdemu rodzicowi w końcu kończą się pomysły na angażujące i ciekawe zabawy z dzieckiem. Dla tych, którzy chcą odwiedzić naszą farmę dyń w Warszawie i spędzić naprawdę wartościowy czas, przygotowaliśmy propozycje zabaw, które:

  • nie wymagają dodatkowych akcesoriów,
  • są oryginalne,
  • pomogą stworzyć więź emocjonalną z dzieckiem.

Zabawy z dzieckiem na farmie dyń

Propozycje zabaw na Farmie Wuja Toma – Dyniolandii

Korzystaj z naszych pomysłów do woli i odkryj nową jakość spędzania czasu z Twoją pociechą!

  1. Wyprawa zdobywców.

Wydrukuj mapę farmy i daj ją dziecku, aby mogło znaleźć punkty, które chcecie zobaczyć razem. Możesz tu także wprowadzić dodatkową atrakcję w formie zabaw ruchowych. Proponujemy na przykład wyścig do znalezionego punktu albo wprowadzenie zabawnych zasad, np. “do zagrody z alpakami skaczemy na jednej nodze!”.

  1. Wspólne przygotowanie posiłku.

Wspólne gotowanie z dzieckiem łączy i pozwala Twojej pociesze czuć się dojrzale i odpowiedzialnie. Możesz przygotować z nią wcześniej dania na piknik (na Farmie rozłożysz koc w przyjemnym miejscu!) lub skorzystać z miejsc na ognisko i grilla i wspólnie biesiadować przy ogniu.

  1. Czas na opowiadanie historii.

Zdecydowanie zbyt rzadko pozwalamy dzieciom opowiadać o swoim życiu! Wspólne wyjście to dobra okazja, aby poprosić je o opowiedzenie o swoim dniu lub tygodniu. Staraj się w tym czasie skupić na rozmowie, dopytywać o szczegóły i wyrażać zrozumienie dla emocji i słów dziecka. Gwarantujemy, że możesz dowiedzieć się niezwykle ciekawych rzeczy! 

  1. Wspólne zabawy sensoryczne.

O tym, jak ważna jest integracja sensoryczna dla dzieci, opowiadaliśmy już wcześniej. Skorzystaj z naszej ścieżki sensorycznej i przejdź ją razem z dzieckiem. Wspólnie zwróćcie uwagę na różnorodne faktury, wygląd, a nawet zapach elementów tworzących tor. Poprzez eksplorowanie różnych faktur, materiałów, dźwięków i kształtów, dzieci rozwijają swoje zmysły i umiejętności motoryczne. Na Farmie Wuja Toma możesz aktywnie uczestniczyć w jego nauce i pokazać, jak miło spędza się czas na poznawaniu nowości.

  1. Mindfulness dla dzieci.

Mindfulness to inaczej “praktyka uważności”, czyli ćwiczenia skupiania uwagi na tym, co tu i teraz. Bez oceniania – to pełne skupienie na doświadczaniu i umiejętność skupienia się na chwili obecnej z uważnością na swoje ciało, myśli i emocje. Mindfulness pomaga w redukcji stresu, zwiększaniu odporności psychicznej, poprawie samopoczucia i lepszej koncentracji.

Wprowadź swoje dziecko do tego świata za pomocą dwóch prostych ćwiczeń. Poproś dziecko, aby zamknęło oczy i skoncentrowało się na swoich zmysłach i opisało to, co czuje na skórze, co słyszy, co widzi, i to, co czuje w nosie i ustach. Zachęcaj dziecko, aby wypowiadało swoje obserwacje w spokojny sposób. Możesz również zaproponować “cichą zabawę”, czyli poprosić dziecko, aby usiadło w wygodnej pozycji i skupiło się na słuchaniu dźwięków wokół siebie, takich jak odgłosy samochodów, ptaków lub szumu drzew. Zachęcaj dziecko, aby słuchało tych dźwięków bez oceniania ich lub próbowania ich zmienić.

Praktyka uważności poprawi koncentrację Twojego dziecka i zwiększy jego samoświadomość.