Integracja sensoryczna dla dzieci w Warszawie – nowa ścieżka na Farmie Wuja Toma Dyniolandii

Farma Wuja Toma – Dyniolandia to także miejsce nauki! W sezonie 2023 na naszej farmie dyń w Warszawie będziecie mogli poznać rozbudowaną ścieżkę sensoryczną dla najmłodszych. Ten tor przeszkód złożony z różnych elementów to unikalna zabawa, sposób na naukę i wspieranie rozwoju zmysłów poprzez przyjemne spędzanie czasu. Sprawdź, jakie korzyści ma ten typ zabawy sensorycznej!

Zabawa sensoryczna na dworze na Farmie Wuja Toma – korzyści

Ścieżka sensoryczna dla dzieci to pewnego rodzaju tor przeszkód do oryginalnej zabawy. Jest stworzona z części, które wypełniają elementy o różnych kształtach, kolorach i fakturach. Pobudza zmysł dotyku, wspiera integrację sensoryczną i pozwala naszym dzieciom zwiększyć pewność siebie.

Zwykle ścieżki sensoryczne są stworzone z materiałów o odmiennej i charakterystycznej fakturze, po to aby dzieci poprzez zabawę mogły je poznać. W zajęciach szkolnych i domowych, opiekunowie zwykle wykorzystują do tego na przykład: szukanie surowego makaronu w pojemniku z kaszą czy sprawdzanie faktur przyjemnych w dotyku lub tych lekko chropowatych tkanin, jak na przykład jeans. Możesz zrobić je samodzielnie lub kupić gotową.

To także jedna z “zakazanych” zabaw – brudzi ręce i pozwala na bałaganienie. Umożliwia każdemu dziecku zapoznanie się z nieoczywistymi fakturami i zaspokaja jego ciekawość.

Jak ścieżka sensoryczna pomaga w rozwoju dzieci?

  • poprawia sprawność ruchową i wspiera naukę równowagi,
  • uczy skupienia na szczegółach,
  • pobudza receptory czuciowe (w dłoniach, stopach i całych nogach – dzieci lubią przesiadywać na torze!),
  • zwiększa pewność siebie dziecka, dzięki przełamywaniu strachu przed “nowym”,
  • wspiera korygowanie postawy,
  • pozytywnie wpływa na sferę intelektualną (kreatywność i spostrzegawczość).

Z czego zbudowana jest ścieżka sensoryczna na Farmie Wuja Toma w Warszawie?

Ścieżka sensoryczna na Farmie Wuja Toma korzysta z większej ilości materiałów, które lepiej sprawdzają się w wykorzystaniu właśnie na dworze. Tu nie musimy się martwić o bałagan, dlatego nasza ścieżka jest w rozmiarze XXL, a dzieci mogą chodzić po niej gołymi stópkami. 

Najmłodsi mogą w niej bawić się nie tylko dłońmi, ale poznawać faktury receptorami skóry całego ciała. Układ dotyku jest największym układem sensorycznym, dlatego ważne, żeby dzieci mogły jak najdokładniej poznać otaczającą rzeczywistość i wybrać swoje ulubione i te mniej przyjemne materiały, a także poznać, jak ich ciało reaguje na nieoczywiste bodźce.

W terapii sensorycznej ważna jest aktywność fizyczna. Dzieci każdego dnia powinny znaleźć czas na aktywność fizyczną.  Ścieżka na Farmie stworzona została z elementów takich jak: ziarna kukurydzy, kora, piasek i innych naturalnych składników. Tworząc ją, zadbaliśmy, aby tor był w pełni bezpieczny. 

Dzieci mogą po niej spokojnie spacerować z opiekunem lub leżeć i się wygłupiać, korzystając z dotyku zabawnych faktur.

Ścieżka sensoryczna znajduje się obok zagrody z królikami – po skończonej zabawie zapraszamy do głaskania i poznania jeszcze jednego rodzaju dotyku!

Zobacz, czego jeszcze może nauczyć się Twoje dziecko podczas wizyty w Dyniolandii!

Rozrywka dla dzieci i dynie – Warszawa

Farma Wuja Toma to prorodzinne miejsce do relaksu dla wszystkich. Oprócz rozrywki dla dzieci, znajdziesz tu także mini zoo, spacery z alpakami i naukę poprzez zabawę. Najmłodsi lubią również basen z kukurydzą, zjeżdzalnie i mega trampolinę w kształcie dyni.

Wizytę najlepiej jest uczcić wspólnym ogniskiem lub grillem w specjalnie wydzielonych miejscach!