W nadchodzącym sezonie na Farmie Wuja Toma – Dyniolandii staną ule – mieszkanie niezwykle pracowitych i spokojnych owadów. Każde dziecko i rodzic będą mogli poznać bliżej ich codzienne nawyki i dowiedzieć się, jak ważną rolę pełnią dla ekosystemu. Mamy dla Ciebie ciekawostki o pszczołach!
Dlaczego postanowiliśmy postawić ule na Farmie?
Możesz być zdziwiony, że w Polsce żyje kilkaset gatunków pszczół. Jeszcze większym zaskoczeniem powinno być dla Ciebie, że według niektórych obliczeń nawet ⅓ żywności zawdzięczamy właśnie ich pracy! Niestety wpływ pszczół a poprawę stanu Planety jest często niedoceniany.
Życie pszczół w Europie jest zagrożone. Według badań, co dziesiąty gatunek jest zagrożony wyginięciem. W dzisiejszym świecie nie jest im łatwo! Pracę utrudniają zmiany klimatyczne, które wpływają na sezonową dostępność składników odżywczych dla pszczół, a nawet fale elektromagnetyczne, które zakłócają ich system nawigacyjny, przez co pszczoły gubią się i nie potrafią wrócić do odpowiedniego ula.
Chcemy pomóc naszym małym przyjaciółkom tak, jak one pomagają nam, dlatego do celów edukacyjnych postawiliśmy ule.
Dlaczego pszczoły są ważne dla środowiska?
Aby opowiedzieć o ważnej roli pszczół, musimy przypomnieć sobie, jak wygląda proces zapylania kwiatów. Mianowicie, aby rośliny mogły wydać owoce, muszą zostać zapylone, czyli wymienić się pyłkiem kwiatowym. Częściowo to właśnie owady odpowiedzialne są za jego przenoszenie z rośliny na roślinę (oprócz nich także wiatr i woda). Aby skłonić pszczoły do tej pracy, rośliny wykształciły w sobie mechanizm produkujący nektar – pożywienie naszych małych bohaterek.
Pszczoły szukając jedzenia, przenoszą pyłki, a zapylając, pozwalają roślinom na wzrost.
Oprócz znanego przysmaku – miodu, biorą również udział w produkcji pozostałej żywności. Kwiaty bez zapylenia nie mogłyby wydać owoców i warzyw. To dzięki pszczołom możemy się cieszyć nimi na talerzu i budować diety zawierające niezbędne witaminy i minerały.
Do efektów pracy pszczół należą też owoce i nasiona, stanowiące pożywienie dla innych gatunków zwierząt. Pszczoły są niezwykle ważnym elementem zapewniającym różnorodność biologiczną na Ziemi.
Czy pszczoły gryzą?
Przekonanie o ich agresywnym zachowaniu bierze się z podobieństwa do żądlących os. “Być zły jak osa” to znany frazeologizm, który opisuje zachowanie tych pasiastych stworzeń. Pszczoły z kolei są spokojne i nigdy nie atakują bez wyraźnego powodu. Użycie przez nich żądła jest śmiertelne w skutkach, dlatego robią to tylko w przypadku skrajnego poczucia zagrożenia, aby chronić resztę swojej rodziny.
Zatem jak odróżnić te dwa owady? Pewnie znasz też powiedzenie “talia osy”. To najłatwiejszy sposób zapamiętania, jak je odróżnić. Ich budowa ciała jest inna – u osy widać charakterystyczną “talię”, a pszczoły są znacznie bardziej “puchate”.
Oprócz tego możesz zwrócić uwagę również na ubarwienie (intensywne u osy i przygaszone u pszczoły) i ich wielkość (osy są zwykle mniejsze od pszczółek).
Jak dbać o pszczoły?
Ty też możesz pomóc pszczołom w przetrwaniu. Zasiewaj rośliny (w sklepach są gotowe i łatwo dostępne mieszanki nasion, które możesz rozrzucić nawet na mniej uczęszczanym trawniku), na balkonie zamontuj poidełko, które pomoże pszczołom przeżyć upały i wspieraj lokalnych pszczelarzy. To oni najlepiej znają się na życiu tych małych pomocników.
A czy wiesz, co zrobić kiedy znajdziesz osłabioną pszczołę? Przygotuj dla niej wodę z cukrem. Glukoza doda jej sił, a Ty uratujesz stworzonko!
Do zobaczenia w kwietniu!