Jak wytłumaczyć dzieciom, dlaczego drzewa w mieście są ważne? Zazieleniamy Farmę Wuja Toma – Dyniolandię!

Na Farmie pojawiła się nowa roślinność. To dobra okazja, aby podczas odwiedzin naszego parku atrakcji, wytłumaczyć dzieciom ważną rolę, jaką pełnią drzewa. Nauka ekologii poprzez zabawę i gry edukacyjne jest najlepszym rozwiązaniem, żeby od najmłodszych lat budować w dzieciach świadomość. Sprawdź nasze propozycje, jak rozmawiać z dziećmi o tej istotnej kwestii.

Dlaczego drzewa są ważne?

Jaki wpływ na planetę mają drzewa? Przede wszystkim biorą udział w produkcji tlenu i oczyszczaniu powietrza. Dzięki zachodzącemu w nich procesie fotosyntezy, pochłaniają dwutlenek węgla (niezwykle szkodliwy!) i wytwarzają tlen. Drzewa dosłownie ratują nasze życie. Produkują tlen, który jest niezbędny do oddychania dla większości stworzeń.

Najwięcej tlenu produkują drzewa takie jak: sosny, dęby, buki, klony i robinie akacjowe. 

Oprócz tego, drzewa są też mieszkaniem dla wielu rodzajów zwierząt i owadów. To w nich można znaleźć gniazda ptaków, dziuple wiewiórek i to w nich owady składają swoje larwy. 

Jak edukować dzieci w kwestii ekologii?

W szkole nie podejmuje się wystarczająco dużo inicjatyw, które pokazałyby dzieciom faktyczną skalę problemu ze skażeniem środowiska. Napięty grafik nauczycieli zwykle nie przewiduje wielu godzin na naukę dzieci o istotnej roli ekologii. Podobnie w naszych gospodarstwach domowych – codzienne życiowe problemy i wypełnianie obowiązków zabiera większość czasu wolnego, którego nie starcza na edukację ekologiczną.

To dlatego warto łączyć naukę z zabawą. Na Farmie Wuja Toma – Dyniolandii dzieci mają wiele okazji do poszerzenia wiedzy właśnie w ten przyjemny sposób. Uwielbiamy przyjmować wycieczki szkolne i oprowadzać je po naszym terenie pełnym punktów edukacyjnych, takich jak ścieżka sensoryczna, łąka kwietna czy szklarnie z owocami i warzywami.

W jaki sposób wytłumaczyć dzieciom znaczenie ekologii? Możesz zrobić to na przykładzie drzew. 

Musisz budzić pozytywne skojarzenia! Zapytaj swoją pociechę, z czym kojarzą jej się drzewka. Zauważ, że dają cień w bardzo gorący dzień, ich liście mienią się różnymi kolorami na jesień i przyjemnie szumią, kiedy wieje wiatr. Budowanie w dziecku wrażliwości na naturę pozwoli mu szybko pojąć, że 

Dzieci lubią wyzwania – dobrym pomysłem jest również wspólne sprzątanie lasu i pojedynek na wielkości zebranych worków z odpadkami.

Mimo że już od wielu setek lat nie żyjemy w naturze, dalej istnieje w nas silna potrzeba obcowania z nią. Pokazujmy najmłodszym, że przebywanie wśród zieleni ma cudowny wpływ! To najprostszy sposób na redukcję stresu i zwalczenie przebodźcowania. Jest to udowodnione naukowo, że przytulanie drzew zwiększa poziom tak zwanych “hormonów szczęścia” – oksytocyny, serotoniny i dopaminy. 

Nowe drzewa na Farmie Wuja Toma – Dyniolandii

Sadzenie drzew jest ważną inicjatywą proekologiczną. Zwiększanie ilości drzew realnie poprawia jakość powietrza i reguluje temperaturę, dając cień i chroniąc przed wiatrem. Już jedna sosna dostarcza tlen dla 3 osób. Na Farmie posadziliśmy sosny, jarzębiny i świerk. Zapraszamy już w kwietniu!